Jak wygląda prawo do opieki nad dzieckiem po rozwodzie?

Kiedy w wyniku procesu sąd ogłasza rozwiązanie związku małżeńskiego, należy ustalić wiele spraw. Jedną z nich jest opieka nad dzieckiem, które do tej pory wychowywane było przez obojga rodziców. Kwestie sprawowania pełnej lub ograniczonej pieczy nad dzieckiem, możliwe alimenty, to wszystko związane jest z prawem do opieki, po rozwodzie. Oto kilka najważniejszych informacji na ten temat!

Komu przysługuje prawo do opieki nad dzieckiem?

Bez względu na rozwód oboje rodziców mają pełne prawa i obowiązki względem swoich dzieci, oczywiście jeżeli sąd nie orzekł inaczej. Może się tak stać w wyniku ograniczenia praw do opieki. Częstym scenariuszem po rozwodzie jest jednak współdzielenie obowiązków względem dziecka. W takim wypadku rodzice muszą ustalić plan wychowawczy dziecka i rozważyć, w jaki sposób będą dzielić się opieką. Ustala się wszystkie detale: kiedy poszczególny rodzic powinien zajmować się dzieckiem, do jakiej szkoły pójdzie dziecko, a także dzielenie kosztów wychowawczych. Taki sposób wychowywania wymaga od rodziców dobrych relacji i wspólnego, sprawnego podejmowania decyzji, co może być trudne z racji na rozwód, któremu często towarzyszą negatywne emocje. Jeżeli sąd stwierdzi, że rodzice nie są w stanie współdziałać na tyle dobrze, by nie cierpiała na tym sytuacja dziecka, może on przyznać prawo do opieki wyłącznie jednemu rodzicowi, a drugiemu przydzielić tylko określone prawa. Przyznając prawo do opieki nad dzieckiem, sąd pod uwagę bierze wiele czynników, a cała sytuacja może być skomplikowana, dlatego warto rozważyć wsparcie adwokata rodzinnego, który pomoże zorganizować wszelkie wymagane dokumenty. Ważnym czynnikiem w sprawie przyznania prawa do opieki są np. zarobki, zawód, warunki mieszkalne, ogólny wizerunek rodzica, ale także opinia samego dziecka i biegłych.

Ograniczone prawo do opieki nad dzieckiem po rozwodzie – na czym polega?

W sytuacji, w której rodzice nie potrafią dojść do porozumienia, lub rozwód orzeknięto z winą, sąd może ograniczyć prawo do opieki nad dzieckiem. Dzieje się tak często w wyniku wystąpienia różnego rodzaju nadużyć lub zaniedbań np. uzależnienie, przemoc, niedotrzymywanie obowiązków względem rodziny, nieprawidłowe wywiązywanie się z roli rodzicielskiej. Każdą sytuację sąd będzie rozpatrywał osobno. Ograniczona władza rodzicielska wciąż jednak wiąże się z prawem do widywania się z dzieckiem w ustalonych terminach, nadal więc jest mowa o uczestniczeniu w wychowywaniu. Ważne, żeby rozgraniczyć ograniczenie praw rodzicielskich i całkowite ich pozbawienie, które stanowi dużo surowsze rozwiązanie.

Ustalanie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie

Rozwód rodziców to stresująca sytuacja dla dziecka, które może stać się obiektem wojny między dwoma byłymi małżonkami. W sytuacji, w której jeden rodzic w pełni przejmuje opiekę nad małoletnim, drugiemu powinno przedstawić się harmonogram kontaktów z dzieckiem. Przy odpowiedniej organizacji dokumentacji i formalności dużym wsparciem może być adwokat rodzinny, który odpowiednio przygotuje wymagane zgody i wnioski. Jeżeli rodzice w wyniku konfliktu lub braku chęci do porozumienia, nie potrafią ustalić terminów kontaktu z dzieckiem, to taki terminarz powinien ustalić sąd opiekuńczy.

Choć sprawy rozwodowe są często stresujące i nierzadko wiążą się z nimi negatywne emocje, to dobro dziecka powinno być zawsze najważniejsze. Opieka nad nim powinna być sprawowana w odpowiedni i troskliwy sposób. Tak trudny moment może wymagać specjalistycznej wiedzy i kompetencji adwokata rodzinnego. Skontaktuj się z nami i uzyskaj wsparcie w swojej sprawie.