Podział majątku
Jeżeli małżonkowie są po rozwodzie lub w jego trakcie, są w separacji lub zawarli umowę małżeńską majątkową, mogą dokonać przed sądem podziału majątku wspólnego. W określonych okolicznościach, można dokonać podziału majątku wspólnego małżonków, poprzez zawarcie stosownej umowy.
Majątek wspólny
Co do zasady, z dniem zawarcia związku małżeńskiego, między małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa. Oznacza to, że przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa, przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, tworzą majątek wspólny. Natomiast przedmioty majątkowe niewchodzące do majątku wspólnego, stanowią majątek osobistego każdego z małżonków.
W czasie trwania wspólności ustawowej, żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Dopiero gdy dochodzi do ustania wspólności majątkowej (na skutek rozwodu lub zawarcia umowy małżeńskiej majątkowej), każdy z małżonków może wystąpić o podział majątku wspólnego.
Jak dokonać podziału majątku wspólnego?
Podziału majątku wspólnego można dokonać przed sądem okręgowym jeszcze w trakcie postępowania rozwodowego lub przed sądem rejonowym w osobnym postępowaniu o podział majątku wspólnego, wszczętym po zakończeniu postępowania rozwodowego. Jeżeli nie ma sporu co do składu majątku wspólnego i sposobu jego podziału, podział majątku można dokonać w drodze umowy zawartej między małżonkami. W przypadku, gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość, umowa taka musi zostać spisana u notariusza.
Udziały w majątku wspólnym
Przy podziale majątku wspólnego obowiązuje zasada, że udziały małżonków są równe. Jednakże w pewnych przypadkach, sąd może dokonać ustalenia udziałów w majątku wspólnym przy uwzględnieniu stopnia, w którym każde z małżonków przyczyniło się do jego powstania.
Czego można żądać w sądzie?
W toku sprawy o podział majątku wspólnego, można żądać m.in.:
ustalenia, że dana rzecz lub prawo wchodzi lub nie wchodzi do majątku wspólnego
ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym
zwrotu wydatków, nakładów i innych świadczeń z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego i odwrotnie
- określonego podziału nieruchomości, wchodzącej w skład majątku wspólnego