Kontakty z dzieckiem
Niezależnie od władzy rodzicielskiej, rodzice mają prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Kontakty z dzieckiem obejmują m.in. przebywanie z dzieckiem i bezpośrednie porozumiewanie się z nim, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Jak ustala się sposób kontaktów z dzieckiem?
W przypadku, gdy dziecko stale przebywa tylko u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich, określają wspólnie rodzice. Obowiązani są przy tym kierować się dobrem dziecka i brać pod uwagę jego rozsądne życzenia.
Rola sądu opiekuńczego w ustalaniu kontaktów z dzieckiem
Jeżeli rodzice nie potrafią dojść do porozumienia, w kwestii ustalenia kontaktów z dzieckiem rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Sąd opiekuńczy może ograniczyć utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem jeśli uzna, że wymaga tego dobro dziecka. Ograniczenie kontaktów może polegać m.in. na zakazie spotykania się z dzieckiem, zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu oraz zakazie porozumiewania się na odległość. Jeżeli natomiast sąd uzna, że utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania.
Należy pamiętać, że sąd opiekuńczy może zawsze zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.