Separacja a alimenty, o czym musisz wiedzieć?

W momencie, w którym w związku małżeńskim odczuć można znaczne pogorszenie wspólnego pożycia, można skorzystać z separacji. Nie jest to tak decydujący krok jak rozwód, ale pozwala na pewną niezależność i rozdzielność majątkową. Jeżeli w związku wychowywane są dzieci, to szczególnie istotne są alimenty. Komu i w jakiej wysokości przysługują? Oto kilka najważniejszych informacji!

Na czym polega separacja?

Związek małżeński wiąże się z wieloma wspólnymi działaniami, ale także z więzią emocjonalną. W sytuacji, w której zaobserwować można znaczne pogorszenie wspólnych relacji, konflikty, rozbieżną wizję na dalsze życie, można podjąć decyzję o separacji. W ten sposób małżeństwo nie jest definitywnie zakończone, a jedynie znajduje się w stanie zawieszenia. Małżonkowie nadal są formalnie związani, ale ich funkcjonowanie i gospodarstwo domowe są rozłączne. W trakcie separacji małżonkowie mogą podejmować działania naprawcze względem siebie np. skorzystać z mediacji lub zapisać się na terapię. Nie jest to jednak konieczne. Co jednak jeżeli w związku wychowywane są dzieci? Bardzo ważne jest wówczas odpowiednie ustalenie planu opiekuńczego nad wspólnymi dziećmi, ponieważ to ich dobro jest przez sąd uznawane za priorytet w całej sytuacji. Małżonkowie powinni określić, na jakich warunkach przebiegać będzie obowiązek rodzicielski, harmonogram spotkań, ale także finansowe wsparcie. Adwokat rodzinny może pomóc w sprawach dotyczących separacji, w szczególności w ustaleniu zasad opieki nad dzieckiem i wysokości alimentów, dbając o dotrzymanie formalności i odpowiednią dokumentację.

Komu przysługują alimenty?

Alimenty zwykle kojarzą się z należnością wypłacaną na rzecz samodzielnie wychowywanego dziecka. Nie jest to jednak jedyna okoliczność, ponieważ takie świadczenie przysługuje także małżonkowi w trakcie separacji. Dzieje się tak, jeżeli w wyniku rozdzielenia majątku i wspólnego życia sytuacja finansowa małżonka uległa znacznemu pogorszeniu. Może mieć to związek z niepodejmowaniem aktywności zawodowej w trakcie małżeństwa na rzecz zajmowania się wspólnym gospodarstwem domowym. Wówczas należy odpowiednio udowodnić trudną sytuację finansową, która wynikła z ustalonych w związku ról. W sytuacji gdy w małżeństwie wychowywano dziecko, to separacja nie zwalnia żadnego z rodziców ze świadczenia opieki nad małoletnim i zapewnieniu mu odpowiednich warunków do życia. Wiąże się to także z finansowym wsparciem małżonka, który zajmuje się dzieckiem, poprzez ustalenie świadczenia alimentacyjnego.

Jak ustala się alimenty w trakcie separacji?

Pod względem obowiązku wypłacania alimentów, separacja w zasadzie niczym nie różni się od rozwodu. W przypadku posiadania dziecka rodzic jest zobowiązany do wypłacania na jego rzecz alimentów. Jak ustalana jest ich wysokość? Bierze się pod uwagę aktualne koszty życia, okoliczności edukacyjne dziecka, jego ewentualne dodatkowe potrzeby wynikające z możliwych chorób. To samo tyczy się alimentów wypłacanych na rzecz poszkodowanego przez separację małżonka. Wysokość alimentów w obu przypadkach mogą ugodowo ustalić między sobą małżonkowie, lub w razie trudności – wskaże je sąd. W trakcie negocjacji wysokości alimentów może pomóc ustalić także adwokat rodzinny. Pod uwagę bierze się nie tylko koszty życia, ale także realne dochody płacącego partnera lub partnerki.

Choć separacja nie jest tak ostatecznym krokiem jak rozwód i nie kończy formalnie związku, to wiąże się z rozpadem więzi emocjonalnej i rozdziałem majątkowym. Ustalenie odpowiednich alimentów jest potrzebne, by ani małżonkowie, ani dzieci nie ucierpiały w wyniku całego konfliktu. Możemy wesprzeć Cię w prawnej organizacji tej sytuacji. Skorzystaj z naszych usług i daj sobie pomóc!