wrz 15 2024
Kiedy i w jaki sposób można zmienić nazwisko po rozwodzie?
Nie chcesz pozostawać przy nazwisku byłego partnera po rozwodzie? Czy powrót do tego noszonego przed ślubem jest w ogóle możliwy? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak zmienić nazwisko po rozwodzie i ile wynosi czas na złożenie wniosku.
Kiedy można zmienić nazwisko po rozwodzie?
Zmiana nazwiska po rozwodzie jest możliwa w określonym czasie po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Osoba rozwiedziona powinna w ciągu 3 miesięcy złożyć oświadczenie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub konsulem, jeżeli przebywa za granicą. Pozwala to na powrót do nazwiska noszonego przed ślubem bez konieczności uzasadniania tej decyzji. Po upływie okresu 3 miesięcy dokonanie zmiany nazwiska możliwe jest wyłącznie w trybie administracyjnym, co wiąże się z koniecznością przejścia bardziej skomplikowanej procedury.
Jakie dokumenty są potrzebne do zmiany nazwiska po rozwodzie?
Osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska po rozwodzie musi przedstawić dowód osobisty lub paszport, dowód uiszczenia opłaty skarbowej, a także odpis prawomocnego orzeczenia sądowego. Jeśli procedura odbywa się przed konsulem, wymagane jest dodatkowo pokwitowanie opłaty konsularnej. Ważne jest, aby wszystkie dokumenty były aktualne i właściwie przygotowane, ponieważ brak któregokolwiek z nich może opóźnić proces zmiany nazwiska.
Ile wynosi opłata za zmianę nazwiska po rozwodzie?
Jeśli zmiana nazwiska odbywa się przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, opłata skarbowa wynosi 11 zł. W przypadku procedury odbywającej się za granicą przed konsulem może ona wynosić ok. 50 euro. Natomiast jeśli wniosek o zmianę nazwiska składany jest po upływie 3 miesięcy i proces ten będzie odbywać się w trybie administracyjnym, należy wnieść opłatę w wysokości 37 zł.
Jak wygląda procedura zmiany nazwiska po rozwodzie?
Po złożeniu oświadczenia przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub konsulem przygotowywany jest protokół. Dokument ten trafia do urzędu, w którym sporządzono akt małżeństwa. Jeśli zmiana nazwiska następuje po upływie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, konieczne jest złożenie wniosku w trybie administracyjnym. Taki dokument wymaga przedstawienia stosownego uzasadnienia, które zostanie ocenione przez urzędnika. W przypadku negatywnej decyzji możliwe jest odwołanie się do sądu rejonowego w ciągu 14 dni.
Czy zmiana nazwiska rodzica wpływa na nazwisko dzieci?
Zmiana nazwiska przez jednego z rodziców po rozwodzie nie wpływa automatycznie na nazwisko dzieci. Nadal będą one nosiły nazwisko, które zostało im nadane przy urodzeniu. Jeśli rodzic chce, aby osoba małoletnia również zmieniła nazwisko, zachodzi konieczność uzyskania zgody drugiego opiekuna, chyba że ten nie ma władzy rodzicielskiej, nie jest znane jego miejsce pobytu lub nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych. W przypadku starszych dzieci warto też uwzględnić ich opinię, ponieważ zmiana nazwiska może mieć dla nich znaczenie emocjonalne. W niektórych przypadkach decyzję w sprawie zmiany nazwiska osoby małoletniej może podjąć sąd.
Osoba, która wzięła rozwód, ma prawo wrócić do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego w ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku sądu. Po upływie tego terminu zmiana nazwiska wiąże się z koniecznością przejścia procedury administracyjnej. Znasz kogoś, kto potrzebuje wsparcia prawnego w zakresie rozwodu? Podziel się z nim tym artykułem.