Brak zgody na rozwód, jak może pomóc adwokat?

Rozpad związku małżeńskiego to zwykle sprawa pełna emocji. Istnieje kilka czynników, które muszą wystąpić, by sąd formalnie uznał wniosek o rozwód, np. zerwanie więzi, ciągłe konflikty. Pomoc adwokata może okazać się niezbędna, z racji na liczne formalności, których trzeba dopełnić. Co jednak w sytuacji, gdy jedna ze stron nie wyraża zgody na rozwód? Przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z tą sprawą!

Jak może pomóc adwokat w sprawach rozwodowych?

Prawo polskie określa okoliczności, które muszą zaistnieć, by była mowa o rozwodzie. Sąd orzeka wówczas o „trwałym i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego”, co w praktyce oznacza po prostu, iż między małżonkami nie ma żadnych chęci do naprawy zerwanej więzi emocjonalnej. Wskazaniem do rozwodu dla sądu jest też np. osobne życie i prowadzenie dwóch odrębnych gospodarstw domowych.

Istnieją jednak trudniejsze okoliczności, w których adwokat rodzinny może okazać się cennym wsparciem. Możemy uzyskać od niego ważne informacje i wskazówki, co do podejmowania określonych kroków. Jednym z przykładów takiej trudnej sprawy rozwodowej jest zdrada jednego z małżonków, która narusza więź emocjonalną i wzajemne zaufanie. Inne przykłady to jakakolwiek forma przemocy, uzależnienia, brak dbałości o wspólne życie małżeńskie. Pomoc adwokata może mieć tutaj spore znacznie, ponieważ w tak skrajnych przypadkach możemy mówić o rozwodzie ze wskazaniem winy. To z kolei umożliwi ewentualne wynegocjowanie lepszych warunków i obarczy winnego kosztami procesowymi.

Samo ogłoszenie powyższych powodów może jednak nie wystarczyć i dobrze jest mieć rzetelne dowody świadczące za rozwodem. W postępowaniu sądowym należy dopilnować wszelkich terminów i procedur administracyjnych, w czym pomóc może adwokat rodzinny. W natłoku stresu i emocji przyda się wsparcie prawne.

Kiedy można nie wyrazić zgody na rozwód?

Zdarzyć się może, iż mimo trudnych warunków pożycia i ciągłych konfliktów, jedna ze stron związku nie wyraża zgody na rozstanie. Pierwszym z powodów braku zgody na rozwód może być chęć ratowania relacji np. poprzez mediacje lub terapię. Taki sprzeciw może być też motywowany przekonaniami religijnymi. Jeżeli w związku wychowywane są dzieci, to ich dobro również stanowi przesłankę świadczącą przeciw rozwodowi. Małżonek może też wyrazić brak zgody na rozwód, jeżeli jego sytuacja życiowa lub majątkowa znacznie pogorszyłaby się w wyniku zerwania więzi małżeńskiej. W sytuacji, w której partner lub partnerka cierpi na poważną chorobę i wymaga opieki, rozwód również może nie dojść do skutku.

Czy adwokat może pomóc w razie braku zgody na rozwód?

W trudnej sprawie rozwodowej ważne może okazać się wsparcie adwokata rodzinnego. Przygotuje on dla nas potrzebne dokumenty i pomoże w apelacjach oraz odwołaniach. Istnieją okoliczności, w wyniku których sąd może zdecydować o rozwodzie mimo sprzeciwu jednego z małżonków. Stać się tak może jeżeli partner lub partnerka bezpodstawnie nie udziela zgody, wyłącznie po to, by utrudnić cały proces. Podobnie może zdecydować sąd, jeżeli stwierdzi, że w małżeństwie jedna ze stron dopuszcza się szkodliwych społecznie i moralnie czynów, albo istnieją przesłanki świadczące o przemocy fizycznej, psychicznej lub ekonomicznej. Należy pamiętać, że każdy zarzut powinien być poparty jasnymi dowodami. Ostatecznie to sąd decyduje o rozwodzie na podstawie wygłoszonych świadectw i argumentów.

Istnieje możliwość braku wyrażenia zgody w trakcie sprawy rozwodowej, ale nie koniecznie taki wniosek zostanie uznany przez sąd. Każdy wyrażony argument na sali sądowej musi być poparty stosownymi dowodami lub dokumentami. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z pomocy specjalistów!