W jaki sposób może pomóc adwokat rodzinny w sprawie o alimenty?

Alimenty na dziecko to jedno z podstawowych praw rodzica po rozwodzie, najczęściej dostaje je matka, ale bywa, że ojciec również. Uzyskanie alimentów nie jest jednak takie proste i nie każdy wie, jak się za to zabrać. W jaki sposób pomoże tutaj adwokat rodzinny? I kto jeszcze może starać się o alimenty? Podpowiadamy.

Czym są alimenty?

O tym, czym mniej więcej są alimenty i na czym polegają, wie każdy, warto jednak bliżej przyjrzeć się definicji tego słowa i temu, czego dotyczy. Wbrew pozorom pojęcie to ma znacznie szersze znaczenie, niż mogłoby się to wydawać.

Alimenty to nic innego, jak prawny obowiązek danej osoby do wsparcia finansowego najbliższego członka rodziny. Najczęściej mamy tu na myśli alimenty na dziecko, ale równie dobrze taka pomoc finansowa może zostać nałożona na jednego małżonka względem drugiego, albo na dzieci czy dziadków. Innymi słowy, obowiązek alimentacyjny może wynikać z różnych przyczyn i wymienia się tutaj powiązania takie jak: pokrewieństwo, powinowactwo oraz małżeństwo.

Komu przysługują alimenty?

W debacie publicznej najczęściej mówi się o obowiązku alimentacyjnym rodziców, zwłaszcza ojców wobec swoich dzieci. Rodzic — ojciec lub matka — zobowiązani są do zapewnienia bytu swojemu potomstwu i mogą się od tego uchylić tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, gdy dziecko osiąga wiek pełnoletni, a dalsze utrzymanie jest zbyt obciążające. Z drugą opcją mamy styczność, gdy pełnoletnie dziecko nie robi nic w kierunku samodzielnego utrzymania, mimo iż ma ku temu możliwości.

O alimenty może starać się także rozwiedziony małżonek. To oznacza, że jeżeli jeden z partnerów pozostaje w niedostatku, może żądać pieniędzy na utrzymanie od drugiego, oczywiście pod warunkiem, że rozpad związku nie nastąpił z jego winy.

Możliwe jest także uzyskanie alimentów na innych członków rodziny. Dotyczy to więc między innymi obowiązku alimentacyjnego dzieci wobec rodziców, gdy ci wymagają wsparcia i znaleźli się w niedostatku. Mogą zostać nim objęci także dziadkowie wobec wnuków i najczęściej spotka się z tym, gdy nie ma możliwości uzyskania wsparcia finansowego od krewnych bliższych.

Jak adwokat rodzinny pomoże w sprawie o alimenty?

W sprawie alimentów najczęściej prosi się o pomoc adwokata rodzinnego, który ma znacznie szerszą wiedzę w tym zakresie i jest w stanie doradzić najlepszy sposób działania. W czym właściwie może on pomóc? Adwokat w sprawie o alimenty może pomóc rozwiać wątpliwości co do tego komu one przysługują i czy dana osoba jest zobowiązana do ich otrzymania lub zobowiązana do ich płacenia.

Po drugie adwokat rodzinny może oficjalnie prowadzić negocjacje w sprawie ustalenia wysokości świadczenia alimentacyjnego. Ustalenie dokładnej wysokości nie jest wcale łatwe i niestety nie polega na „widzimisię” osoby uprawnionej. Bierze się tutaj pod uwagę realne potrzeby dziecka (czy tego, wobec którego ma by zasądzone świadczenie), a także to, jakie są możliwości finansowe małżonka, rodzica, innego krewnego zobowiązanego do płacenia.

To w czym może jeszcze pomóc adwokat w sprawie o alimenty, to przede wszystkim w sporządzeniu pozwu oraz przygotowaniu wszystkich niezbędnych do tego dokumentów. Co więcej, będzie on również mógł reprezentować Cię w sądzie oraz będzie odpowiadał za sporządzanie całej dokumentacji procesowej. Co więcej, na czas trwającego procesu alimenty już muszą zostać zabezpieczone i w tym także może pomóc adwokat rodzinny.

W czym jeszcze może pomóc adwokat rodzinny?

Przy okazji podobnych procesów, adwokat rodzinny może zajmować się nie tylko alimentami, ale i innymi kwestiami związanymi z prawem rodzinnym i opiekuńczym. Często przy tej okazji poruszany jest temat kontaktu z dzieckiem, aby ustalić optymalne rozwiązanie dla każdej ze stron. Tu nierzadko też potrzebne są negocjacje, a to wymaga odpowiedniego podejścia i zachowania spokoju.

Dobry adwokat alimenty załatwi w sposób najbardziej właściwy i korzystny dla każdej ze stron, jak również zajmie się innymi kwestiami, które przy tej okazji mogą zostać poruszone.