Ustalenie ojcostwa – na czym polega, jak się odbywa?

Ustalenie ojcostwa – na czym polega, jak się odbywa?

Jeśli nie masz pewności, że jesteś biologicznym ojcem dziecka, zawsze możesz to sprawdzić. Zobacz, kto może złożyć wniosek o ustalenie ojcostwa i alimenty? Jakie są sposoby ustalenia ojcostwa, o czym warto pamiętać i ile to kosztuje?

Ustalenie ojcostwa

Przyjmuje się, że ojcem dziecka jest mąż matki. Jednak bardzo często dziecko rodzi się ze związku pozamałżeńskiego. W takim przypadku możliwe jest uznanie ojcostwa, które polega na dobrowolnym oświadczeniu złożonym przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. A co w przypadku gdy masz wątpliwości, czy na pewno jesteś biologicznym ojcem dziecka? Możesz wtedy złożyć pozew o ustalenie ojcostwa, który będziesz musiał umotywować odpowiednimi dowodami.

Sądowe ustalenie ojcostwa

Wniosek o ustalenie ojcostwa wnosi się do odpowiedniego Sądu Rejonowego. Może to zrobić domniemany ojciec lub dziecko. Często też bywa, że pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty wnosi matka, gdy mężczyzna nie chce uznać dziecka. Warto przy tym pamiętać, że taki pozew musi zostać wniesiony w wyznaczonym ustawowo czasie. W tym celu warto skontaktować się z adwokatem rodzinnym, który pomoże ci dostarczyć wszelkie niezbędne dokumenty na czas.

A jak dokładnie wygląda ustalenie ojcostwa sądowe? Po otrzymaniu pozwu odbywa się rozprawa sądowa, podczas której należy wnieść wniosek o przeprowadzenie badania DNA, które wykluczy lub potwierdzi ojcostwo. Takie badanie najczęściej polega na pobraniu śluzówki z policzka i przebiega dość szybko. Możliwe jest również dostarczenie wyniku prywatnego testu na ojcostwo jako dowodu w sprawie, jednak w niektórych przypadkach sąd i tak skieruje strony na sądowe ustalenie ojcostwa. A ile czeka się na wynik? Okres sądowego ustalenia ojcostwa zazwyczaj wynosi 2-3 tygodnie.

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa?

Koszt ustalenia ojcostwa zależy od wielu czynników, między innymi oferty danego laboratorium, liczby osób badanych, czasu oczekiwania na wynik, a także sposobu i miejsca pobierania próbek. Nieco tańsze może okazać się ustalenie ojcostwa do celów prywatnych, którego cena zaczyna się od około 600 złotych. Z kolei sądowe ustalenie ojcostwa to zazwyczaj koszt w granicach 1400-2500 złotych (jeśli dziecko przyszło już na świat) i 2000-7000 złotych jeśli chcesz ustalić ojcostwo podczas ciąży. Przy czym warto pamiętać, że ustalenie ojcostwa do celów sądowych wiąże się z koniecznością zachowania odpowiednich procedur.

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca

A czy można wnieść pozew o ustalenie ojcostwa, gdy ojciec nie żyje? W takim przypadku istnieją trzy możliwości dochodzenia ojcostwa, jest to analiza mikrośladów, chromosomu Y lub analiza statystyczna. Jednak warto pamiętać, że czułość tych metod jest nieco mniejsza niż w momencie, gdy badanie jest przeprowadzane na podstawie materiału genetycznego osoby żyjącej. Czułość tę można zwiększyć, jeśli w badaniu wezmą udział dodatkowe osoby, np. drugie dziecko domniemanego ojca.