Uprowadzenie dziecka, jaką pomoc prawną uzyskasz od adwokata rodzinnego?

Rozstanie rodziców i przyznanie opieki jednemu z nich, często bywa ogromnym ciosem dla drugiego rodzica. To niestety może prowadzić do nieprzemyślanych skrajnych działań, jak chociażby uprowadzenie. Konflikt rodziców najmocniej odbija się na dzieciach i w takich przypadkach potrzebne jest szybkie działanie oraz dobre wsparcie ze strony adwokata rodzinnego.

Kiedy najczęściej dochodzi do uprowadzenia dziecka?

Uprowadzenie dziecka najczęściej jest konsekwencją trwającego konfliktu pomiędzy rodzicami. Dzieje się tak, chociażby w przypadku, gdy jeden z nich uzyskuje całkowite prawo do opieki nad dzieckiem, przez co traci je drugi z partnerów. Może on się z tą decyzją nie zgadzać i wówczas sprawa nabiera rozpędu w nieodpowiednią stronę.

Do uprowadzenia dziecka przez rodzica często dochodzi także w przypadku, gdy matka lub ojciec jest obcokrajowcem. Po rozstaniu dziecko zostaje w Polsce, z czym nie zgadza się drugi z partnerów i porywa dziecko, wywożąc je za granicę. Takie sytuacje są pod wieloma względami bardzo trudne, jednak prawo pod tym względem jest dosyć jednoznaczne.

Może się zdarzyć też, że uprowadzenie dziecka przez matkę lub ojca bywa aktem desperacji, przy świadomości, że w domu, w którym pozostało, dzieje się źle. Jeżeli odpowiednie służby nie reagują, jeden z rodziców może uprowadzić dziecko, chcąc wyrwać z sytuacji, gdy może dziać się mu krzywda. Tego typu zdarzenia są jeszcze trudniejsze i bardziej skomplikowane.

Gdzie szukać wsparcia prawnego przy uprowadzeniu dziecka?

Gdy dochodzi do uprowadzenia dziecka, najlepiej zgłosić się do adwokata rodzinnego, by udzielił on niezbędnego wsparcia prawnego w tej sytuacji. Niestety mało kto orientuje się w przepisach, co za tym idzie, niewiele osób wie, jakie wówczas ma możliwości, by móc odzyskać dziecko. Adwokat rodzinny jest więc istotnym doradcą i wyjaśni on, jakie działania można podjąć.

W czym pomoże adwokat rodzinny?

Oprócz doradztwa, adwokat rodzinny może także pomóc na wiele innych sposobów. Przede wszystkim ma on możliwość sporządzenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Na tej podstawie organy ścigania oraz prokuraturą muszą zająć się sprawą, odnaleźć porywacza i odzyskać niepełnoletnią ofiarę.

W tak trudnej sytuacji rodzic nie jest też sam. Adwokat rodzinny, zajmujący się uprowadzeniem dziecka, staje się reprezentantem matki lub ojca i może załatwiać wszystkie formalności zarówno przed sądem, jak i organami ścigania. To duże wsparcie w tak trudnym dla rodzica czasie.

Co robić gdy dojdzie do uprowadzenia dziecka za granicę?

Uprowadzenie dziecka za granicę dla wielu rodziców jest bardzo trudnym doświadczeniem. Na szczęście prawo stoi po ich stronie i kwestię te dokładnie reguluje Konwencja Haska. Na jej podstawie można dochodzić swoich praw, w tym powrotu dziecka do kraju, z którego zostało uprowadzone. Rzecz jasna obowiązuje to wówczas, gdy państwa, których dotyczy sprawa, przystąpiły do konwencji i ją uznają.

Uprowadzenie dziecka a władza rodzicielska

Należy też pamiętać, że dochodzenia prawa do powrotu dziecka do kraju możliwe jest tylko wtedy, gdy zostało naruszone prawo do opieki. Jeżeli wyjazd za granice został dokonany wraz z opiekunem prawnym, sprawującym władzę rodzicielską, wówczas nie ma mowy o uprowadzeniu. Gdy rodzic takiego prawa nie miał, wtedy może być wszczęte śledztwo oraz procedury mające na celu ponowne sprowadzenie nieletniego do kraju, z którego został zabrany.

Jeżeli doszło jednak do naruszenia prawa, chociażby przez wzgląd na to, że oboje rodzice mieli prawo do opieki nad dzieckiem, a jedno z nich postanowiło wyjechać, bez informowania o tym byłego partnera, wówczas także można podjąć odpowiednie kroki. Chodzi przede wszystkim o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej, by tym samym chronić niepełnoletniego, który mógł znaleźć się w sytuacji niebezpiecznej.