Separacja czy rozwód z adwokatem, co uzyskam szybciej?

Separacja czy rozwód, co można uzyskać szybciej? To pytanie często zadawane w kancelariach adwokackich przez osoby, które chcą sprawnie zakończyć związek lub przechodzą poważny kryzys. Mimo że oba rozwiązania są do siebie zbliżone, warto wiedzieć, jakie są między nimi różnice i co można uzyskać szybciej. Poniżej omawiamy to szczegółowo.

Jakie są różnice między separacją a rozwodem?

Sformułowania separacja często używa się w odniesieniu do małżonków, którzy nie prowadzą wspólnego życia, mogą ze sobą nie zamieszkiwać lub ich pożycie uległo wygaśnięciu. Jest to tzw. separacja faktyczna i należy ją oddzielić od separacji prawnej. To ona właśnie potwierdzona jest przez orzeczenie sądu i dotyczy sytuacji, kiedy pożycie małżonków rozpadło się zupełnie, ale nie w sposób trwały. Warto nadmienić, że separacja faktyczna zawsze poprzedza prawną.

Rozwód natomiast oznacza rozwiązanie przez sąd związku małżeńskiego na żądanie jednego lub obu współmałżonków. Można wyróżnić dwa jego typy:

  • rozwód z orzeczeniem o winie,
  • rozwód bez orzekania o winie.

Główną różnicą pomiędzy separacją a rozwodem jest fakt, iż orzeczenie przez sąd tej pierwszej możliwości, nie rozwiązuje całkowicie małżeństwa, jak to ma miejsce przy rozwodzie. Kolejną różnicą jest fakt, iż separacja nie pozwala na ponowne wejście w cywilny związek małżeński, natomiast po rozwodzie nie ma ku temu prawnych przeciwwskazań.

Warto również zaznaczyć, że jeśli małżonkowie będący w separacji zdecydują o dalszym wspólnym życiu, mogą do niego powrócić i znieść separację, co niemożliwe jest po uzyskaniu rozwodu. W takim przypadku kolejny raz należałoby wziąć ślub.

Rozwód z adwokatem czy separacja, co można uzyskać szybciej?

Warunki uzyskania rozwodu i separacji są do siebie zbliżone. Warto nadmienić, że rozwód możliwy jest w przypadku kiedy następuje trwałe i zupełne ustanie pożycia małżeńskiego, a składa się na to, ustanie więzi:

  • fizycznej,
  • uczuciowej,
  • gospodarczej.

Przy separacji potrzebne jest jedynie, całkowite ustanie pożycia małżeńskiego. Ważne jest, że to jednak orzeczenie separacji jest szybsze od uzyskania rozwodu, ponieważ sąd nie potrzebuje udowadniania przed nim, że rozkład pożycia jest trwały.

Jeśli zastanawiasz się nad separacją lub rozwodem z adwokatem we Wrocławiu, to warto pamiętać, że sprawa ta toczyć się będzie przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu, czyli właściwym dla miejsca zamieszkania lub wspólnego pobytu.

Czy szybciej można uzyskać rozwód po separacji?

Faktem jest, że o wiele szybciej można uzyskać rozwód, będąc już w separacji. Jest to związane z tym, że sąd rozpatrywał już wcześniej kwestie związane z rozkładem pożycia małżeńskiego — w procesie o separację. Jeśli od tego czasu nic się nie zmieniło, a małżonkowie ponadto zdecydowali o chęci całkowitego zakończenia małżeństwa, należy wówczas przed sądem udowodnić, że stan jest trwały i nie ma możliwości na ponowne podjęcie pożycia małżeńskiego.

A ile trwa rozwód po separacji i czy jest możliwy automatycznie? Otóż nie ma takiej możliwości. Nawet będąc w stanie separacji i chcąc się rozwieść, należy wnieść do sądu właściwy wniosek. To, ile toczyć się będzie postępowanie, zależne jest od indywidualnych aspektów, jednak separacja poprzedzająca sprawę rozwodową na pewno przyspiesza cały proces.