lut 2 2023
Rozwód w czasie ciąży — adwokat rodzinny pomoże!
W większości przypadków, oczekiwanie na potomka jest czasem, który zacieśnia małżeńskie więzy. Niestety nie jest to regułą. Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta zachodzi w ciąże tuż przed rozwodem lub nawet w trakcie jego trwania. Najczęściej w takich przypadkach pada pytanie, co dalej? Warto wówczas skorzystać z pomocy adwokata rodzinnego!
Rozwód a ciąża, co warto wiedzieć?
Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest prosta, a decydowanie się na taki krok w ciąży jest jeszcze trudniejsze. Niezależnie od powodu, dla którego małżeństwo ma się zakończyć, warto skorzystać z pomocy adwokata przy rozwodzie, który zajmuje się prawem rodzinnym i pomoże przejść przez ten proces oraz podpowie najkorzystniejsze rozwiązania.
Wiele kobiet obawia się, że pozew o rozwód a ciąża wzajemnie się wykluczają. Jak bowiem wiadomo sąd może orzec rozwód w momencie, kiedy nastąpi trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Co ważne, dotyczy to każdego ze wspólnych aspektów życia, czyli płaszczyzny gospodarczej, uczuciowej, ale również intymnej. Z tego powodu właśnie wiele kobiet obawia się, że będąc w ciąży, sąd może odrzucić ich pozew.
Czy pozew o rozwód można złożyć w trakcie ciąży?
Wśród kobiet w ciąży proszących o pomoc prawną przy składaniu pozwu o rozwód, największą grupę stanowią te, które obawiają się, że ich stan błogosławiony może wskazywać na to, że pożycie z mężem nie ustało, a intymne kwestie nie uległy rozpadowi. Boją się, że będąc w ciąży, nie dostaną rozwodu. Nie jest to jednak prawda. Rozwód w ciąży według prawa jest możliwy. I to niezależnie od tego, czy małżonkowie są zgodni co do rozkładu pożycia i rozstania, czy też wnosi się o rozwód z orzeczeniem o winie.
W każdym z tych przypadków pomoc adwokata rozwodowego będzie na wagę złota, a szczególnie jeśli rozwód wynika z winy współmałżonka. Co więcej, jeśli powodem rozwodu jest przemoc domowa, zdrada czy nałóg, to nie ma co czekać do końca ciąży, ponieważ najpewniej po rozwiązaniu problem będzie nadal, a mając małe dziecko, trudniej będzie kobiecie przejść przez rozprawę rozwodową.
Warto jednak mieć na uwadze, że pomimo tego, że ciąża nie stanowi przeciwwskazania do wniesienia pozwu o rozwód, sąd potraktuje ją jako tzw. negatywną przesłankę. Sąd bowiem musi mieć również na uwadze dobro dzieci.
Rozwód a ciąża z nowym partnerem
Jeśli kobieta, która spodziewa się dziecka z nowym partnerem, bierze rozwód, to musi pamiętać o tym, że w polskim prawie funkcjonuje domniemanie ojcostwa. Oznacza ono, że jeśli dziecko urodzi się do 300 dni po ustaniu małżeństwa, to w aktach automatycznie jako ojciec pojawi się były mąż. Nie ma tu znaczenia, czy jest on faktycznie biologicznym ojcem, czy nie.
Domniemanie ojcostwa można na szczęście podważyć. Kobieta ma 6 miesięcy od daty porodu na skorzystanie z tego prawa, natomiast mężczyzna 6 miesięcy liczone od momentu, kiedy dowiedział się o dziecku. Po decyzji dotyczącej zaprzeczenia ojcostwa warto starać się o ustalenie tego prawdziwego. Jeśli mężczyzna poczuwa się do ojcostwa, to może on osobiście uznać dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, w innym przypadku należy skorzystać z możliwości pozwu o ustalenie ojcostwa.
Jak widać, zarówno złożenie pozwu o rozwód w ciąży, jak i tematyka ustalenia ojcostwa to kwestie złożone i skomplikowane. Właśnie z tego powodu warto skorzystać z pomocy adwokata przy rozwodzie i innych ważnych kwestiach.