Prawo do opieki nad dzieckiem dla ojca czy matki? Co sądy biorą pod uwagę podczas ustalenia opieki nad dzieckiem?

Zgodnie z literą prawa, dziecko do ukończenia 18 roku życia pozostaje pod władzą rodzicielską, która przysługuje obu rodzicom, w takim samym zakresie, o ile któryś z nich nie ma ograniczonych praw względem swego potomka. Jak jednak sprawa wygląda w momencie rozstania rodziców i komu przypada prawo do opieki nad dzieckiem? O tym poniżej!

Co sąd bierze pod uwagę podczas ustalenia opieki nad dzieckiem?

Sąd ustalając opiekę nad dzieckiem, zawsze kieruje się jego dobrem. Oznacza to konieczność zapewnienia dziecku odpowiednich środków do życia, wykształcenia, przygotowania do dorosłego życia, jak i również dbałość o majątkowy interes. Warto zaznaczyć, że dobro dziecka jest tak istotną dla sądu kwestią, że dla jego zapewnienia, może on rodzicom odmówić rozwodu, również w przypadku, kiedy ucierpieć mógłby interes dziecka jeszcze nienarodzonego.

Jeśli dochodzi do rozstania, obowiązkiem sądu jest ustalenie prawa do opieki nad dzieckiem. Rozpatrywane jest miejsce jego zamieszkania, badana jest więź emocjonalna, a także stan zdrowia i preferencje. Zaznaczyć jednak warto, że jeśli dziecko ma kilka lub kilkanaście miesięcy, to najczęściej zostaje przy matce.

Kiedy dziecko może zostać z ojcem?

Warto zaznaczyć, że w dalszym ciągu w mniejszości pozostają ojcowie, którzy podczas rozwodu wnoszą o to, by dziecko lub dzieci po zakończeniu małżeństwa, pozostały przy nich. Najczęściej mężczyźni godzą się na to, by potomstwo pozostało z matką. Oczywiście, podczas rozprawy sądowej, rodzice mają prawo, i jest to dobrą praktyką, podpisać porozumienie co do wychowania dzieci, tak by wspólnie decydować o ich życiu oraz przyszłości. Dotyczyć to może wyboru szkoły, wyjazdów, zajęć pozalekcyjnych i dodatkowych, a nawet opieki medycznej. Sąd określa również, w jakim stopniu, zarówno matka, jak i ojciec będą partycypować w kosztach utrzymania małoletniego.

Sąd, badając prawo do opieki nad dzieckiem, skrupulatnie sprawdza więź emocjonalną z każdym z rodziców. Jak wspominaliśmy wcześniej, najczęściej z matką zostają dzieci najmłodsze. Nie oznacza to jednak, że ojcowie nie mają możliwości sprawowania opieki. Jeśli udowodnią, że mają z pociechą silniejszą więź i są w stanie zapewnić mu wyższy poziom życia, wówczas jest szansa na to, by to z nimi dziecko zamieszkało. Niestety często ojcowie nawet nie próbują zabiegać o prawo do opieki nad dzieckiem po rozwodzie czy rozstaniu z obawy o to, że są na straconej pozycji i i tak nie uda im wygrać tej sprawy.

Jak wygląda prawo ojca do opieki nad dzieckiem nieślubnym?

Jeśli ojciec nieślubnego dziecka uznał je za swoje, ma takie same prawa, jak w przypadku pozostawania w związku małżeńskim. Ojciec zobowiązany jest do zaspokajania potrzeb dziecka emocjonalnych, edukacyjnych, fizjologicznych oraz finansowych. Jeśli natomiast związek nieformalny się rozpadnie, rodzic zobowiązany jest do spełnienia obowiązku alimentacyjnego.

Jak widać, sądy podczas ustalania opieki nad dzieckiem biorą pod uwagę wiele czynników. Nadrzędne jest jednak dobro dziecka i to ono warunkuje, z kim pociecha zostanie po rozstaniu rodziców.