mar 31 2023
O co pytać adwokata w sprawie o rozwód?
To normalne, że wizja rozwodu może wywoływać stres lub nerwy u małżonków. Nie można jednak zapominać, że sukces całego procesu może zależeć od jak najlepszego i klarownego kontaktu z adwokatem, a także trafności zadawanych mu pytań. Właśnie dlatego przedstawiamy niżej, o co najlepiej pytać adwokata w sprawie o rozwód.
- Zapytaj adwokata, ile trwa rozwód
- Spytaj, jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie
- Co może stać się z dziećmi po rozwodzie?
- Sprawdź, ile kosztuje rozwód
Zapytaj adwokata, ile trwa rozwód
Dużo się słyszy o tym, że rozwody sądowe ciągną się często latami, a wyjścia z sytuacji nie widać. Przedłużające się rozprawy mogą w łatwy sposób zdeprymować osobę, która trwa w niekorzystnym związku. Tym bardziej więc dobrze jest mieć jasność co do tego, ile trwa rozwód w większości przypadków. Doświadczony adwokat prowadzący rozwód za rozwodem, po analizie indywidualnej sytuacji, powinien być w stanie określić poziom skomplikowania sprawy i szacowany czas wymagany do uzyskania rozwodu.
Jeśli szczególnie zależy nam na poznaniu jak najdokładniejszego czasu procesu rozwodowego, warto również decydować się na adwokata, który brał już udział w podobnych procesach. Dobry adwokat rozwodowy będzie mógł dokładniej określić czas potrzebny do uzyskania rozwodu z jego pomocą, ponieważ powinien bazować on na licznych rozprawach z przeszłości.
Spytaj, jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie
Jeśli szczególnie zależy nam na czasie, dobrze również spytać adwokata, jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie i czy jest to możliwe. Warto bowiem pamiętać, że istnieje możliwość zawarcia ugody przed sądem, dzięki której rozwód za porozumieniem stron można uzyskać już na pierwszej rozprawie.
Uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie nie jest jednak tak oczywiste w każdym wypadku. Potrzebna jest bowiem zgoda obu stron. Właśnie dlatego, kierując się do adwokata rozwodowego, warto upewnić się, czy w naszej sytuacji możliwe jest dojście do porozumienia już na początku procesu. Warto o tym pamiętać, szczególnie kiedy nie chcemy zbyt obciążać dzieci.
Co może stać się z dziećmi po rozwodzie?
Rozwód współmałżonków to jedno, ale nie można zapominać, że jeśli w skład rodziny wchodzą też niepełnoletnie dzieci, należy również zadecydować o tym, z kim będą się one wychowywały. Przyznanie prawa do opieki nad dzieckiem to kwestia, w której wypada mieć jasność podczas ubiegania się o rozwód.
Jednym z możliwych rozwiązań jest opieka naprzemienna. W tym modelu rodzice dzielą czas spędzany z dzieckiem mniej więcej po równo. Dziecko przebywa na zmianę u jednego i drugiego rodzica, co pozwala na zachowanie bliskich relacji z obydwojgiem, a jednocześnie daje pewność, że obie strony są odpowiedzialne za wychowanie i dobrostan dziecka. To rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniego planowania, a także dobrej komunikacji i współpracy pomiędzy rodzicami.
Jeśli z jakichś przyczyn opieka naprzemienna nie jest możliwa lub pożądana, jednemu z rodziców może zostać przyznane główne prawo do opieki, podczas gdy drugi rodzic ma prawo do regularnych, zazwyczaj weekendowych, wizyt. To rozwiązanie daje jednemu rodzicowi większą odpowiedzialność za codzienne potrzeby dziecka, ale jednocześnie zapewnia, że drugi rodzic nadal ma możliwość utrzymania bliskich relacji z dzieckiem.
Sprawdź, ile kosztuje rozwód
Zastanawiając się, jak szybko załatwić rozwód i wszystkie inne niezbędne sprawy, łatwo pominąć cennik adwokata rozwodowego. Podczas konsultacji, warto więc zapytać prawnika, jaki może być szacowany koszt całego rozwodu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ kwota ostateczna może łączyć w sobie koszty pomocy prawnej, opłaty sądowe czy opinie biegłych.
Jak więc widać, kierując się do adwokata rozwodowego, warto przygotować wcześniej kilka podstawowych pytań, które pomogą rozjaśnić sytuację. Przede wszystkim warto upewnić się, ile trwa rozwód oraz jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie, bo może to znacznie przyspieszyć całą sprawę. Poza tym nie zaszkodzi dowiedzieć się także, co może stać się z dziećmi po rozwodzie oraz ile to wszystko może kosztować.