Czy ustalenie ojcostwa po latach uprawnia do alimentów?

Samodzielne wychowywanie dziecka wiąże się z wieloma wyzwaniami. Często wsparciem w kwestiach finansowych są alimenty od drugiego rodzica. Jednak czy można się o nie ubiegać, gdy ojcostwo zostało ustalone po latach? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega ustalenie ojcostwa?

Ustalenie ojcostwa jest procesem prawnym, który ma na celu potwierdzenie, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Procedura ta może się odbyć poprzez dobrowolne uznanie ojcostwa lub postępowanie sądowe. W pierwszym przypadku mężczyzna składa oświadczenie przed urzędnikiem stanu cywilnego, natomiast matka dziecka powinna je potwierdzić w ciągu trzech miesięcy. Natomiast w toku postępowania sądowego ustalenie ojcostwa następuje po wykonaniu testów DNA i analizie dokumentacji medycznej.

Czy ustalenie ojcostwa po latach uprawnia do alimentów?

Z reguły ustalenia ojcostwa dokonuje się zaraz po narodzinach dziecka, jednak bywa, że proces ten zostaje odwleczony w czasie. Niemniej jednak nawet po latach biologiczny ojciec dziecka może zostać zobowiązany do płacenia świadczeń na jego rzecz. Często po potwierdzeniu ojcostwa sąd przyznaje alimenty w celu pokrycia kosztów wychowania i utrzymania osoby małoletniej. Obowiązek alimentacyjny pozostaje ściśle związany z odpowiedzialnością finansową, którą ponosi biologiczny rodzic dziecka. Świadczenie to zostaje ustalone na podstawie wysokości dochodów ojca i potrzeb osoby małoletniej.

Warto zaznaczyć, że sąd potwierdzający ojcostwo, może orzec nie tylko alimenty bieżące, ale również te zaległe. Oznacza to, że mężczyzna może być zobowiązany do pokrycia kosztów związanych z wychowaniem dziecka w przeszłości. Jednak w niektórych przypadkach ustalenie ojcostwa po latach może prowadzić do trudności w obliczeniu alimentów, zwłaszcza jeśli długo nie była ustalana kwestia rodzicielstwa​. Zatem właściwym krokiem wydaje się skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym.

Ustalenie ojcostwa po 18. roku życia dziecka a obowiązek alimentacyjny

A co jeśli ojcostwo zostaje ustalone dopiero po 18. roku życia dziecka? W takim przypadku obowiązek alimentacyjny może zostać zniesiony, jeżeli jest ono w stanie samo się utrzymać. Należy jednak pamiętać, że wiele młodych osób niedługo po osiągnięciu pełnoletności nadal się uczy, co oznacza, że pozostają oni zależni finansowo od swoich rodziców. Osoba, która ukończyła 18 lat, ma prawo samodzielnie wystąpić o alimenty od ojca i bezpośrednio je pobierać. Warto jednak zaznaczyć, że sąd może zwolnić rodzica z obowiązku płacenia tego świadczenia, jeśli taki wydatek wiązałby się z nadmiernym obciążeniem finansowym dla niego​.

Czy obowiązek płacenia alimentów może ulec przedawnieniu?

​Obowiązek płacenia alimentów po ustaleniu ojcostwa może ulec przedawnieniu, jednak zaczyna ono biec dopiero po uzyskaniu pełnoletności przez dziecko, a okres 3 lat dotyczy długu alimentacyjnego, który tworzy się po zasądzeniu alimentów przez sąd. Może on jednak ulec zawieszeniu w przypadku egzekucji komorniczej. Wtedy przedawnienie zostaje zatrzymane, a jeśli działania komornika okażą się nieskuteczne, okres przedawnienia jest liczony od nowa.

Ustalenie ojcostwa po latach może wiązać się z nałożeniem na mężczyznę przez sąd obowiązku alimentacyjnego. Naszym zdaniem słusznym posunięciem wydaje się skontaktowanie się z adwokatem rodzinnym, który może pomóc wyjaśnić wszelkie zawiłości prawne. Znasz kogoś, kto potrzebuje takiego wsparcia lub sam chciałbyś z niego skorzystać? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej kancelarii.